MENÜ

 
          
Aki korlátozza a szabad gondolatot,az a jövőt is megkérdőjelezi.



  Szabad gondolat az igazság útja.
 

Czike László

 

 

 

Kicsinyhitűeknek

a

kifürkészhetetlenről

(Biblia-magyarázatok és más esszék)

 

 

Mottó:

Az igazság útja nem jobbra vezet.

Balra újra az ördög birodalmába jutunk.

Arany középút nincs, csak egyhelyben

topogás, vagy a dzsungel, ahol

az Antikrisztus az úr.

 

Az igazság odakint, odaát van.

A csillagközi térben, a hypertérben,

a fekete lyukon és a fény kapuján is túl:

a Mennyországban, Krisztus országában.

Istenben nincsenek irányok, vagy utak;

csak végtelen szeretet.

 

Ilyen egyszerű.

 

 

 

A szerző,

2009. júniusában, Vácon.

 

 

 

Előszó

 

Alapvető ismeretek a megkeresztelkedéshez

 

Hiszekegy

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, Mennynek és Földnek teremtőjében, és a Jézus Krisztusban, Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, ki fogantaték Szentlélektől, születék Szűz Máriától, kínzaték Poncius Pilátus alatt, megfeszítteték, meghala és eltemetteték. Szálla alá a poklokra, harmadnapon halottaiból feltámada, felméne a Mennyekbe, ott ül a mindenha­tó Atyaistennek jobbja felől, onnan lészen eljövendő ítélni eleveneket és holtakat. Hiszek Szent­­lélekben, egy katolikus keresztény Anyaszentegyházat, szenteknek egyességét, bűneinknek bocsánatát, testnek feltámadását és az örök életet. Ámen!”

 

Miatyánk

Mi Atyánk, ki vagy a Mennyekben, szenteltessék meg a Te neved, jöjjön el a Te országod, le­gyen meg a Te akaratod, miképpen Mennyben, azonképpen itt a Földön is. Mindennapi ke­nye­rünket add meg nekünk ma, és bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is meg­bo­csátunk az ellenünk vétkezőknek; és ne vígy minket a kísértésbe, de szabadíts meg a go­nosztól! Mert tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség. Ámen.”

 

Üdvözlégy

Üdvözlégy, Mária, malaszttal teljes, az Úr van Teveled, áldott vagy Te az asszonyok között és áldott a Te méhednek gyümölcse: Jézus! Asszonyunk Szűz Mária, Istennek szent anyja, imád­kozzál érettünk bűnösökért most és halálunk óráján. Ámen!”

 

Étkezés előtt és után

Édes Jézus, légy vendégünk, áldd meg, amit adtál nékünk!”

Aki ételt-italt adott, annak neve legyen áldott!”

 

Bűnbánatkor

Uram, nem vagyok méltó, hogy hajlékomba jöjj, hanem csak egy szóval mondd, és meg­gyó­gyul az én lelkem!”

 

Szentgyónás után

Teljes szívemből szánom és bánom minden bűnömet, amellyel a mindenható Istent meg­bán­tottam; ígérem, hogy kerülni fogom a bűnre vezető utat, és többé nem vétkezem.”

ÉN MÉG ÍGY TANULTAM!

 

Mi a bűn?

Tudva és akarva ellene szegülni, megszegni Isten parancsolatát. A bűn természetéből fakadóan mindig Isten ellen irányul. Lelkiismeretvizsgálatot tartunk – ebben a lelki­fur­dalás segít minket -, s felidézzük, milyen bűnöket követtünk el embertársainkkal szemben, illetve a minket végtelenül szerető, gondviselő Isten ellen. Ezután megvall­juk bűneinket (gyónás), és megbánjuk, hogy a mindenható Istent megbántottuk, aki a pap közvetítésével megbocsát nekünk. Az Isten ellen való bűnt csak Isten bocsáthat­ja meg. Isten csak a bűnbánónak ad feloldozást; aki meghal, mielőtt halálos (égbeki­ál­tó) bűnét beismerné, megbánná, és megpróbálná jóvá tenni, az bűnbocsánat nélkül hal meg, vagyis – így hisszük - elkárhozik.

 

Az egy Isten három személyből - Atya, Fiú (Jézus Krisztus) és Szentlélek - áll.

Ez a hármas egység, a Szentháromság.

A három személy úgy értendő, hogy „Ők” ugyanazon egy Istennek a különböző megszemé­lye­sített megnyilvánulási alakjai. Aki nem hiszi Jézus Krisztust, az Ő megváltó keresztáldoza­tát, az nem keresztény. Jézus, az Isten egyszülött Fia a Földre jött (az Ige megtestesült), hogy elvegye a világ bűneit. Kereszthalálával, önkéntes áldozatával feloldozott bennünket Ádám és Éva, az első emberpár által elkövetett eredeti (áteredő) bűntől. Meghagyta: „Keresztelkedj meg és higgy!”; - mert ez a kettő az üdvösség nélkülözhetetlen alapfeltétele. (A keresztség el­törli az áteredő bűnt.) Isten és Jézus Krisztus az akaratát isteni kinyilatkoztatásaiban hagy­ta az emberiségre. Ezek: az Ószövetség és az Újszövetség. Az Újszövetség Krisztus Szent E­van­géliuma (evangélium = jó hír), amellyel az örök életre, örök üdvösségre hív bennünket.

A Szentírás, a Biblia tehát Isten szava a jóakaratú emberekhez.

 

A hét szentség

A keresztény ember egész életútja felkészülés az Istennel, Jézus Krisztussal való nagy talál­ko­zásra. A keresztény, Krisztus-hívő ember nem fél a haláltól, az élete sorsfordító megpró­bál­ta­tá­saitól, a bajoktól, a betegségektől és a szenvedéstől; de „féli” az igazságos Isten hatal­mát, amely örök kárhozattal sújtja a megátalkodott bűnösöket, akik halálos bűnben halnak meg. Aki betartja Isten parancsolatait, és megbánja bűneit (mielőbb megszabadul tőlük), az feloldozást nyer és „bűntelenül” (megtisztulva) halhat meg, ami az üdvösség biztos ígérete. A bűnök kétfélék: eredeti és szerzett (saját magunk által elkövetett) bűnök. Az eredeti bűn ter­hétől megszabadít minket a keresztség felvétele; a szerzett bűneinktől a bűnbánat és a fel­ol­dozás révén kell megszabadulnunk. A keresztény ember életét végigkíséri a szentségek fel­vé­tele, amelyek segítenek bennünket abban, hogy istenes életet élve - ne vétkezzünk.

 

  1. Keresztség (általában megszületés után nem sokkal)

  2. Bérmálás (általában 18. éves korban, a felnőtté váláskor)

  3. Szentgyónás (minél gyakrabban meggyónjuk bűneinket a papnak, aki feloldoz)

  4. Szentáldozás (a szentmise végén, bűntelen lélekkel magunkhoz vesszük Jézus testét a meg­s­zentelt, átváltoztatott ostya formájában, amint ezt Jézus Krisztus az utolsó vacsorán rendelte: „Tegyetek így az én emlékezetemre!”.)

  5. Házasság (Isten megszenteli a házasfeleket, akik sírig tartó hűséget esküsznek egymás­nak.) „Amit Isten egybekötött, ember ne válassza széjjel!”

  6. Papi szentség (Isten felszenteléskor megszenteli a papi hivatásra felkentet.)

  7. Utolsó kenet (a haldoklók szentsége; még életükben veszik fel az utolsó útra.)

 

A tízparancsolat (amint Mózes kapta az Úrtól, s kőtáblákra véste)

 

  1. Én vagyok a Te Urad-Istened, más Istened ne legyen! (pl. Buddha, Allah, stb.)

  2. Ne imádj helyettem bálványokat! (pl. a pénzfétist, az aranyborjút, a Mammont, stb.)

  3. Ne vedd hiába Isten nevét! (ne káromkodj)

  4. A szombatot (mi a vasárnapot) szenteld meg (munkaszünet + szentmise)!

  5. Tiszteld apádat és anyádat, hogy hosszú életű légy a Földön!

  6. Ne ölj! (magzatot se, mert a művi abortusz - gyilkosság)

  7. Ne paráználkodj! (ezt „fejtse meg” mindenki önmagának)

  8. Ne lopj! (ebbe beletartozik a korrupció és a privatizáció is)

  9. Ne tégy hamis tanúságot felebarátod ellen! (magyarán: ne hazudj)

  10. Ne kívánd felebarátod vagyonát, feleségét, más jószágát!

 

Jézus Krisztus főparancsa

Szeresd Uradat-Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből. Ez a legfőbb: az el­ső parancs. A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint önmagadat. E két paran­cson függ az egész törvény és a próféták.” (Mt 22, 37-40.)

A „felebarátodba” beletartozik – az ellenséged is...

 

Jézus néhány további parancsa

Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy megszüntessem a törvényt, vagy a prófétá­kat, hanem hogy tökéletessé tegyem... Beteljesedik az egész.”

Hallottátok a parancsot: Szemet szemért, fogat fogért. Én pedig azt mondom nektek: Ne szállj szembe a gonosszal, hanem ha megütik a jobb orcádat, fordítsd oda a másikat is. S ha pörbe fogva el akarják venni a köpenyedet, add oda a köntösödet is. S ha ezer lé­pésre kényszerítenek, menj el kétannyira. A kérőnek adj, s aki kölcsönt akar, vissza ne utasítsd.”

Hallottátok a parancsot: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet!

Én azt mon­dom nektek: Szeressétek ellenségeiteket (tegyetek jót haragosaitokkal) és imádkozzatok üldözőitekért (és rágalmazóitokért)! ...

Ti legyetek tehát olyan tökéletesek, mint mennyei Atyátok.”

 

I. rész

Biblia-magyarázatok

 

1. Modern tízparancsolat

 

1.

Tiszteld embertársadat és meggyőződését, hogy ő is tiszteljen téged és a tiédet! De ne tiszteld, ha nincs meggyőződése - mert nincs mit tisztelni a meggyőződés nélküli em­berben! -, és győzd meg bátran saját igazadról, ha biztos vagy abban, hogy téved!

 

Ez a parancsolat előírja, hogy földi életünkben a legfontosabb érték az ember, aki a Földön érték és mérték, a legfőbb transzcendencia. Nem eszmék, nem vallások, nem rezsimek, nem titkok és nem rituálék, nem a pénz, nem rangok és vagyonok, nem állam vagy birodalom, ha­nem az élő emberek fontosak, akik valamennyien egyformán jogosultak az anyagi javak közös élvezetére; minden hasznára és a méltóságteljes, boldog emberi életre.Minden ember meggyőződése tiszteletreméltó, amíg ki nem derül, hogy tévedés, vagy hogy szándékos meg­tévesztésen alapul. De minden ember elidegeníthetetlen joga, hogy megpróbálhassa meg­győz­ni embertársát saját igazáról. A vitában csak a nyílt, őszinte észérveknek van helyük, és ha ezeket „a szabályokat” valamelyik fél nyilvánvalóan felrúgja, és cinikus tagadással, „nyers erő­szak­kal” válaszol: köteles elismerni erkölcsi vereségét. A tisztelet tehát mindig az emberi jelenségnek (Chardin) szól, a hiteles személyiségnek, aki valódi közös értékeket képvisel, s nem csupán pillanatnyi erőfölényét élvezi.

 

2.

Tiszteld embertársad vagyonát, jószágát, valamint asszonyát és gyermekeit, család­ját, továbbá rokoni, baráti és üzleti kapcsolatait, amennyiben azok alapvető emberi értékek, erkölcsi normák hű kifejeződései, vagy azok hű betartásán nyugszanak. Alap­szabály, hogy mindenki, és az egyén minden kapcsolata, a vagyonszerzés min­den momentuma mindaddig erkölcsösnek minősül, ameddig az ellenkezője be nem bizonyosodik. Ez az ártatlanság vélelme. Azonban nincs helye semmilyen tisztelet­nek olyan kapcsolatok, viszony vagy vagyoni tranzakciók esetében, amelyek erkölcs­telenségen alapulnak. Ezeket az egész társadalom kollektív megvetése sújtsa!

 

A családi-és magánvagyon, a tartósan magas jövedelem csak annyiban tarthat igényt ember­társai elismerésére, amennyiben tiszta, átlátható kapcsolatok, arányos munkavégzés és tel­jesítmények közvetlen eredménye. Az ügyeskedés, a törvények kijátszása, embertársaink be­csapása, a spekuláció vagy az aránytalan kamatjövedelem révén nyert gazdagság nem lehet tár­sadalmi elismerés, tisztelet, tekintély, a magas tisztségek elnyerésének forrása vagy meg­fe­lelő ajánlás senki számára. A munka nélkül meggazdagodókat súlyos lelki betegnek kell tekinteni.

 

3.

Ne tisztelj bálványokat örökkévaló értékek és humánum helyett! A pénz csak annyi­ban tekinthető hasznos jószágnak, amennyiben emberi szükségletek kielégítésére al­kalmas; hasznos árucikkek és szolgáltatások cseréjét, hasznos termelés hitelezését közvetíti. Minden más vonatkozásban a pénz értéktelen papír csupán, amelynek ön­ző, öncélú felhalmozása megvetendő, tehát erkölcsileg tilos is. Ugyanez vonatkozik a termelőeszközökre és a fogyasztási javakra is; valamennyinek az emberek javuló é­let­minőségét kell szolgálnia. Ezért tilos a javak spekulatív felhalmozása és megsem­misítése is.

 

Transzcendens, és valódi emberi értékek tisztelete helyett bálványokat, fétiseket (tárgyakat, jelképeket) „imádni” nyilvánvaló eltévelyedés, lelki fajtalanság, más szóval: aberráció és per­verzitás. Ilyen emberek pszichológiai kezelésre szorulnak, s az ilyen „eszmék” hirdetését, kö­vetését be kell(ene) tiltani.

 

4.

Ne szolgálj a pénz urainak, ne szolgálj antidemokratikus rendszert, ne kövess hamis prófétákat, bármily ékesen hízelegjenek is! Soha ne hajts végre nyilvánvalóan ember­ellenes utasításokat még akkor sem, ha a parancs megtagadása halálos kockázat­tal jár! Mindig a lelkiismeretedre hallgass, és soha ne okozz kárt készakarva vagy gondatlanul embertársaidnak! Dolgozz közös és jó célok eléréséért!

Ha rádöbbensz, hogy munkahelyeden nem tudsz építő tevékenységet kifejteni (a meggyőzés vagy az ellenállás pedig már értelmetlen), akkor haladéktalanul keress másikat, ahol mindez lehet­séges! Állj ellen a mindenfajta kísértéseknek, és semmilyen áron ne vegyél részt olyan politikai mozgalomban, amely a globális szegénységet (és az elnyomást) fokozza az egész vilá­gon! A független ember méltósága a legnagyobb érték: hogy soha nem válik alantas eszmék kiszolgálójává.

 

5.

Törekedj mindig a konkrét és az abszolút igazság megismerésére! Nincs olyan tudás, ismeret, ami ne lenne józan ésszel felfogható és megismerhető; de ha megszerezted, so­ha ne élj vissza vele! Ha valamely kérdésben megismerted az igazságot, hasznos tudást szereztél, gondoskodj arról, hogy mások is, minél többen hozzájuthassanak! A hasznos információ (pl. valamely súlyos betegség legyőzésének módja) - mint min­den más, valódi érték is -, akár az étel, az ital, a földi lét egyéb javai: mindenkié.

A megszerzett tudás, a tanulság csak akkor hasznosul maradéktalanul, hogyha minél több em­ber átveszi, és ha az ismeretek apáról fiúra szállnak. Amit tudsz, át kell adnod az arra al­kalmas környezetednek, mert ha nem, még nagyobb hibát követsz el, mintha a tudás meg­szerzését elmulasztottad volna. Ne csak törekedj az igazság megismerésére, hanem józan ön­mérséklettel és bölcsességgel harcolj is a fontos igazságok érvényesítéséért! Az igazság úgy hasznosul maradéktalanul, ha győzedelmeskedik.

 

6.

Soha ne hazudj önző okból vagy embertársaid félrevezetése céljából! Bármely hazug­ság csak akkor lehet „indokolt” – értsd: „kegyes hazugság” -, hogyha még nagyobb baj, igazságtalanság vagy szerencsétlenség elhárítását szolgálja. A notórius nagyot­mon­dót sújtsa a közösség megvetése, a tendenciózus hazudozók pedig gyógyításra szorulnak.

 

A hazugság csúnya szokás, ami még nagyobb eltévelyedések (például csalás, hamisítás, lo­pás, stb.) forrásává is válhat. A legveszélyesebb formái közé tartozik az igazság elhallgatása, el­hallgattatása, relativizálása, semmibe vétele, féligazságok (pl. hamis reklám) vagy dezinfor­mációk terjesztése is. A hazug (üzlet)ember hiteltelen, megbízhatatlan és értéktelen figura. Az igazság védelme azonban nem terjeszkedhet túl minden korláton. Soha ne áruld el a tit­kot, ha a megőrzésére kényszer nélkül felesküdtél!

 

7.

Ne lopj, mert aki lop, az embertársát és saját magát is megalázza! Egy igaz világban becsületes munkával minden elérhető lenne (ezen kell munkálkodnia mindenkinek!); másrészt, hogyha lopsz, akkor mindenki más is lopni fog! Ha pedig mindenki lop, ak­kor minden erkölcsi és törvényi rend felborul, és a bűnözők fognak uralkodni az egész világon. Tévedés álszent módon azt gondolni, hogy mástól lopni jó cselekedet, míg ha mások lopnak tőlünk, az rossz cselekedet. Ez „bantu” erkölcs lenne!

 

Az igazi célod - amelynek a megvalósításáért semmilyen áldozat sem túl drága - az önzetlen példamutatás kell legyen; hinned kell benne, hogy meggyőzéssel és jó példával (észérvekkel) végül is majd minden tolvaj jó útra téríthető. A tolvajok egyik fele ugyanis szükségből lop, a má­sik fele pedig azért, mert felülről („fejtől bűzlik a hal”) csak a rossz példát látja. Az igazán kleptomániás (beteg) emberek pedig meggyógyíthatók.

 

8.

Ne ölj, mert ha ölsz, akkor mások is gyilkolni fognak! Ha mindenki gyilkossá válik, akkor többé nem lesz nyugalom a Földön, egészen addig, ameddig még léteznek élő em­berek! Ne háborúzz, hiszen a háborúban (kényszerből, parancsra) elkövetett em­ber­ölés éppúgy gyilkosság, akár a móri vérengzés! Szerbia, Afganisztán vagy Irak po­rig bombázása, a sok ezer ártatlan ember elpusztítása éppolyan bűn volt, mint a WTC-tornyok elleni terrorista merénylet öldöklése. Egyik gyilkosság maga után von­ja a másikat, mígnem állandósul a szemet szemért, fogat fogért gonosz ószövetségi elv, a vendetta alkalmazása. Anya, ne öld meg a magzatodat, mert a magzatelhajtás akkor is gyilkosság, ha az emberi törvények ma még engedélyezik!

Szerencsére az ember lélekkel, sőt, lelkiismeret-furdalással is rendelkezik; még a legpri­mi­tívebb, legbrutálisabb emberek is. Ne hozz tehát halálos ítéleteket, és ne végeztesd ki még a többszörös gyilkosokat sem, mert az egyik ember semmilyen körülmények között sem jogo­sult arra, hogy egy másik (a bűnös) ember életét elvegye! Oldás és kötés – Isten privilégiuma. A gyilkos számára a legborzalmasabb büntetés, ha a bűntudatával még évtizedekig bezár­tan, haláláig együtt kell élnie.

 

9.

Ne paráználkodj más asszonyával, mert akkor mások is paráználkodni fognak a ti­eddel; - míg legvégül minden házasság és minden család felbomlik, majd Szodomává és Gomorrává változik a Föld!

 

A szerelem a legszentebb érzés: a családalapítást, a családok érzelmi biztonságát szolgálja; így egyben a társadalmi élet fundamentuma is. Aki a szerelmet, a házasságot és a családot megbecsteleníti, az egyrészt bármilyen más gazságra is képes, másrészt a társadalom léta­lap­jait szedi, bombázza szét. A hűtlenség szégyenteljes tévelygés.

 

10.

Dolgozz hat napon át szorgalmasan, becsületesen, de a hetedik napot töltsd pihenés­sel, testi-lelki újjászületéssel, gondold át, amit tettél: mi volt jó, mi volt tévedés, és készülj fel az elkövetkező feladataidra! A szabadidődet szenteld a szelíd elmélkedés­nek: jó cselekedeteid áldozatát és sikerét ajánld fel Istennek, s hálatelt szívvel kö­szönd meg a gondviseléstől kapott lehetőségeket! A hasznos élet legfőbb garanciája az erős hit a világ teremtőjében.

 

Légy büszke, soha ne rendeld a személyiségedet alá egy másik embernek; de soha ne légy kevély, buzgón engedelmeskedj a magasabb rendű isteni akaratnak, amikor megérint, hogy megmutassa neked a helyes utat!

 

 

 

 

2. Vérlázító tízparancsolat „rosszabbik” hívőknek

 

Annak érdekében, hogy a hamarosan belga, holland, stb. kézre kerülő magyar termőföldön(egyszerűbb észjárású olvasóinknak röviden: a magyar hazában) végre megbízhatóan elvá­laszthatóvá váljék egymástól a sikértartalmú búza és a nagysikerű konkoly; - régen esedékes, hogy az eddigi képmutató, álszenteskedő viselkedés helyett nálunk is polgárjogot nyerjenek a szép új világ, más szóval a valami Amerika „vállalható” erkölcsi normái, az avitt zsidó-ke­resztény isteni parancsolatokat megtestesítő, rég elavult, bibliai előírásokkal szemben. Abból a nagyon is praktikus (régóta esedékes) megfontolásból, hogy azok a polgártársaink is tiszta lel­kiismerettel járulhassanak az úrvacsorához, akik megértették az új idők (a New Age) hívó sza­vát, és szeretnének gazdagon és jól élni; miképpen a Mennyben, azonképpen itt a Föl­dön is. Új parancsolatainkkal, amelyek jól igazodnak az új világ szép új rendjéhez; igyek­szünk egymással összhangba hozni az őskeresztény eszmeiséget (dogmákat), valamint a har­ma­dik évezred sikeres politikai és üzleti gyakorlatát, amely törekvésünkben vezéreljen ben­nünket az Episzkopális Egyház, mely példamutató döntéseivel már hosszabb ideje ámulatba ejti az egész világot...

 

A vastagbetűs szöveg „Mózes törvényeit” citálja, amelyek mellett a parancsolatok mai, prag­ma­­tikus értelmezését adjuk, minden öncélú külön magyarázkodás nélkül:

 

1. Én vagyok a te urad, Istened, más Istened ne legyen! Én, vagyis a Mammon, a pénz va­gyok a te istened; és egy szó ellenvetés nélkül csak nekem, - a banknak, a kamatos kamat törvényének és a tőzsdének szolgálj, te büdös kamatrabszolga!

 

2. Ne imádj, ne készíts faragott képeket! Öntsd ki viszont merő színaranyból az Arany­bor­jút, aggasd tele tetovált önmagadat és asszonyodat is (mint egy karácsonyfát) színarany kar­pere­cek­kel; fül­be, orrba, szájba, fitymába és köldökbe valókkal! Festett arcmásom a zöld­hasú dollár; - vele(m) párnázd ki a jövődet, hogy hosszú életű légy a Földön!

 

3. Ne vedd hiába Isten nevét! Az üdvözülés kulcsszavai: Amerika, metodizmus, karizma­tika, sikerorientáltság (time is money, take it easy, keep smiling; and so on...), Új-Atlanti Szö­vetség, NATO, Terrorellenes Koalíció, Pax Americana, integráció, Európai Únió, globali­záció, stb. (vö.: John Lennon: „And the world will be as one.”). Eme szavak az Isten újkori, újvilági nevei - tanuld meg őket minél gyorsabban, hogy üdvözülhess, már itt a Földön is!

 

4. A szombat napját megszenteld! Ez a nap lehet persze vasárnap is; az a lényeg, hogy a hét szabadnapján (amikor a multinacionális munkáltatód egyáltalán kiadja) gondold át sor­so­dat, te­kintsd át, mit cselekedtél jól és mit rosszul! Köszönd meg nekem, a Mammonnak, a szupranacionális nagytőkének, hogy munkád, részvénytulajdonod és új autód van! Gondolj „a hitetlenekre”, a renitensekre, akiknek mindez nem adatott meg!

 

5. Tiszteld apád, anyád! Ha másként nem megy; hát tégy úgy, mintha tisztelnéd őket! Le­tűnt korszak maradványai, akik nem értik: miért kellett a családi ezüstöt és a hazát egy gyé­kényen árulva, 30 ezüstpénzért, vagy egy tál lencséért eladni; hogy aztán színaranyra váltva engem, az Aranyborjút öntsetek ki belőle. Kihalnak, mire a kakas háromszor kukorékol…

 

6. Ne ölj! De nyugodtan elhajtathatod a magzatodat, hosszú éhhalálra ítélheted a fél világ gyer­mekeit, s terroristának bélyegezve (szőnyegbombázással) kiirthatod nevesincs országok muzulmán őslakosságát tetszésed szerint; - mint egykor tetted ezt az utadban lévő indiánok­kal (indusokkal, sötétbőrű afrikaiakkal, stb.) is! A rabszolgaság helyett, íme, létrejött a ka­mat­rabszolga­ság; - nem kell megölnöd valakit, hogy kisajátíthasd az értékeit: törvényeiddel kényszerítsd, hogy élve, a hasznodra legyen!

 

7. Ne paráználkodj! De légy pornósztár, ha úgy hozza a sors; vagy kínáld a tested az öröm­negyedben, hogy új DVD-t vehess a kislányodnak Karácsonyra, a szeretet ünnepére! Esetleg végy részt a Televízió esti szexműsorában (hárman, heten, tízen egy párban), amelyben ama­tőrök mutatják be, mit is tanultak a profik videókazettáiról!

 

8. Ne lopj! Légy viszont bankár, tőzsde-spekuláns, ingatlanügynök; sőt, bróker! Szemérmes koldusnak üres a tarisznyája; arról nem is szólva, hogy szemesnek áll a világ! Légy privati­zá­tor, multinacionális pénzügyi tanácsadó; verd fel a portfolió árát, hogy minél busásabb ha­szonnal adhasd el mások, gyermekeid jövőjét! Nem állhat semmi a profit növelésének útjába. Nem számít sem a levegő, sem az óceán, sem a források tisztasága; - a lényeg az, hogy te tisz­tán vedd el azt, ami később piszkosan kerül mások poharába! A Föld végül személytelen részvénnyé alakul.

 

9. Ne tégy hamis tanúságot! Vagyis ne hazudj úgy, hogy könnyen rajtakapjanak! Az igaz­ságszolgáltatás előtt úgysem az igazság számít, hanem a jog. Márpedig a jog azé, akié a ha­talom; - a hatalom pedig azé, akié a pénz, és nagy vagyona van. Mondd mindig azt, amit a pillanatnyi érdeked diktál! (Gyurcsány: „Csak érdekek léteznek. Aki mást mond, hazudik.”.)

A tisztesség ára a becsület!

 

10. Ne kívánd tőkéstársad házát, feleségét, pénzét, vagyonát, részvényeit! A kamat­rab­szolgák javait nyugodtan elprédálhatod, ez a tőke öntörvénye. Ha már az állami tulajdon is elfogyott, és magánkézben van a teljes állami költségvetés; sőt, az állam adósságait és kö­ve­teléseit is sokszorosan kiárusítottátok, bontsátok le magát, az államot is: a nincstelenek féken tartásához untig elég lesz a NATO, az Unió, meg egy profi magán-párthadsereg!

 

 

 

 

 

3. Boldogok a lelki szegények, mert övék a Mennyek Országa

 

Jézus mondta a példabeszédében: „Boldogok a lelki szegé­nyek, mert övék a Mennyek Or­szá­ga!”. Jézus legtöbb példabeszéde, kinyilatkoztatása áttételes, kettős, szimbolikus, mö­göttes értelmű - tehát többszöri és mélyebb átgondolást kíván; nem lehet első olvasatra „tö­ké­le­tesen” megérteni... Ám az idézett mondat megértése sokéves „gyötrelmet” okozott nekem; és csak a legutóbbi időszakom „vívmányai” közé tartozik, hogy végre megérteni vélem!

 

Az idézett mondást hosszú éveken át olyannyira nem értettem meg, hogy kicsinyhitű­sé­gem­ben csak „a lelki” szót elhagyva ízlelgettem, és az­zal nyug­­tat­gathattam magam, hogy lám-lám, Krisztus (is) a szegényeknek szánja a Mennyországot, ami minimum jól jelzi, hogy Ő volt az első igazi szociáldemokrata! Annyira zavart a mondat rejtett, sőt megfejthetetlennek látszó értelme, hogy hevenyészett szentírás-magyarázatot is kértem cisz­tercita szerzetes (egyházjogász) keresztapámtól, és hevesen igyekeztem rávenni őt arra, hogy a rejtelmes mondatot velem egyetértve „a lelki” kitétel nélkül értelmezze, amire persze nem volt hajlandó...

 

Kérem, gondolkozzanak egy kicsit velem együtt! A boldogság ugyebár egyfajta felhőtlenül de­rűs, földöntúli kedélyállapot, amelynek persze az lehet a non plusz ultrája, ha az (üdvözült) ember a Mennyország részvényesévé, résztulajdonosává válik. Ez eddig rendben volna! Mon­dom, az még hagyján lenne, ha a szegények kapnák meg haláluk után a Mennyországot, hi­szen a földi „Paradicsom”, pontosabban annak a halovány utánzata nyilvánvalóan a gazda­go­ké, tehát az igazságtévő-mindenható jóság megfordítja a javak irányát, és a mennyekben minden jószág a szegényeket illeti meg, a gazdagokkal szemben, akiket odaát természetesen „kisemmiz” majd az Úr. Megfordul hát a „lapjárás”, a passzát szél is fordított irányban kezd fújni, Jusztícia mérlege kiegyensúlyozódik, s íme, helyreáll a Világegyetem „hőháztartása”, eredeti stabil egyensúlya!

 Teljes anyag letölthető pdf- ben

Kicsinyhitűeknek a kifürkészhetetle

 

 Ajánlom még a szerző honlapját is...

 http://www.czl.gportal.hu/

Asztali nézet